• Agrykola została pokonana z włączoną Stravą 43877 razy przez ponad 1200 osób, a podjazd pod Słomczyn 14848 razy przez 928 osób
  • Słomczyn jako pierwsze zdobyty został oficjalnie przez Henninga Andersena 7 maja 2008 roku. Kolejna próba odbyła się dopiero ponad pół roku później przez Pi.No. Najlepszy wynik od tamtego czasu zmalał z 51 sekund do 24s. Być może chciałbyś się porównać sekunda po sekundzie z Adamem Ż, który dzierży aktualny rekord? A może po prostu chciałbyś oszukać i za pomocą pewnych modyfikacji pobić najlepszy czas?
  • Może zastanawiałeś się kiedyś ile osób w Amsterdamie porusza się ze Stravą rowerem pomiędzy 8 a 9 rano albo ile osób przemieszcza się w danym miesiącu po trasie pod Twoim domem?
  • Czy wiesz, że od 2012r ilość osób, które podjeżdża Agrykolę ze Stravą rośnie dwukrotnie z każdym kolejnym latem?
  • Czy liczyłeś kiedyś ile kilometrów pokonałeś w jakim mieście lub w jakim rejonie? A może chciałbyś dostać takie zestawienie jednym kliknięciem?
  • Być może chciałbyś sobie wydrukować fajny plakat ze swoimi trasami przejechanymi w ciągu ostatniego roku?

Poniżej trochę sposobów na łatwe ogarnięcie swoich danych pozostawionych w Stravie w zupełnie niepotrzebnych celach.

 

Strava Segment Details, czyli wszystko o Górze Kalwarii

http://www.jonathanokeeffe.com/strava/segmentDetails.php

Analiza pojedynczego segmentu: strona jako parametr bierze ID segmentu ze Stravy lub jego pełen adres, po czym wypluwa nam wszystkie możliwe dane. Od pełnej historii KOMów (3 pierwsze miejsca) i ich zmian na przestrzeni lat, aż po zestawienie: ilość prób/najlepszy czas/średni czas per kolarz, prezentowane na liście WSZYSTKICH prób WSZYSTKICH kolarzy. Ilość danych przytłacza, bo tabela potrafi stworzyć np. listę wszystkich przejazdów danego segmentu, czyli dziesiątki tysięcy pozycji. Do tego trochę wszelkiej maści wykresów, na przykład: segment Lipkowska (słynna Góra Kalwaria na rundzie Gassy):

http://www.jonathanokeeffe.com/strava/segmentDetails.php?segmentId=http%3A%2F%2Fwww.strava.com%2Fsegments%2F1499492

Ilość przejechanych podjazdów na tym segmencie oraz ilość osób, która go pokonała na przestrzeni ostatnich lat. Widać, że albo przybywa kolarzy, albo Strava staje się coraz popularniejsza (albo, co najpewnieszje: to i to)

 

list

 

Ilość kolarzy pokonujących ten segment w kolejnych miesiącach:

kol

 

Strava Multiple Ride Mapper, czyli gdzie byłem, którędy kręciłem?

http://www.jonathanokeeffe.com/strava/map.php

Aplikacja rysuje nam osobistą heatmapę, czyli zaznacza na mapie miejsca, w których wykonywaliśmy aktywności. Do wyboru mamy trochę filtrów jak np. daty, rodzaj, słowa kluczowe oraz niewielką możliwość zmiany sposobu rysowania. Działa dla dowolnej ilości automatycznie pobranych ze Stravy danych, ale powyżej 100 zaczyna dość poważnie obciążać przeglądarkę. Jak widać, jeśli chodzi o jeżdżenie po Warszawie w tym roku nie byłem zbyt odkrywczy.

 

Capturemap

 

 

Strava Annual Summary, czyli co robiłem w 2008?

http://www.jonathanokeeffe.com/strava/annualSummary.php

Bardzo fajne roczne podsumowania aktywności na Stravie. Poza stadardowymi tabelkami z dystansami mamy je również podzielone ze względu na wszystko co się da: rodzaj, miejscowość, w której się rozpoczynały, region, średnie nachylenie (!), najdłuższe aktywności, do tego trochę kolorowych wykresów i to wszystko rozbite na kolejne lata/miesiące/rowery i skromnie, ale przejrzyźcie przedstawione. Magia, oto przykłady:

Lista segmentów, które przejechaliśmy w rozbicia na lata i osiągnięte czasy – u mnie są ich tysiące. W 2014 roku było to 1216 segmentów pokonanych łącznie 3530 razy.

Capture123

 

Wycinek rozbicia aktywności według regionu (istotne, aby używać Stravy zawsze w jednym języku, inaczej rozdzieli nam dane pomiędzy np. Pomorskie – dla PL, a Pomeranian dla EN).

cccc

 

Strava Local, czyli co zwiedzać

https://www.strava.com/local

Tylko 12 największych miast, jednak według mnie jest to najlepsza rzecz jaką zrobiła Strava i jeśli zostanie rozwinięta stanie się dla mnie hitem. Od zawsze chciałem stworzyć portal, na którym wybierało się będzie miejsce i dystans do pokonania a on zaproponuje mi trasę. Ale nie tak jak jest to na MapMyRide – tysiącpięćsetsto tras, tylko kilka najlepszych. To właśnie robi Local: wybieramy miasto, wybieramy czy jedziemy, czy biegniemy i dostajemy kilka obowiązkowych propozycji wraz z krótkim opisem i zdjęciami. I-DE-AL-NIE.

local

 

Strava Helper

https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/strava-helper/

Dodatek do firefoxa, które implementuje kilka wspaniałych funkcji. Po pierwsze primo, ultimo, wspaniałissimo: PRZYCISK GIVE KUDOS TO ALL. W czasach, gdy Kudosy straciły już jakiekolwiek znaczenie i są rozdawane na lewo i prawo za byle co, przycisk do zadowalania naszych znajomych zaoszczędzi nam sporo czasu. Jeden klik (na ekranie po lewej u góry) i wszystkie widoczne aktywności dostają Kudosa (czyli Stravowego lajka)

givekudos

Do tego dochodzą tak miłe dodatki jak usunięcie z ekranu wszystkich powiadomień o usługach premium lub z social media, dodatkowe przyciski przenoszące do innych serwisów, niekończące się przewijanie listy aktywności naszych znajomych (nie trzeba już klikać co chwilę “more”), przypięcie górnej belki, by jechała ze scrollem i wiele, wiele innych. Wszystko oczywiście konfigurowalne w zakładce “Dodatki” w przeglądarce.

 

Strava Sauce

https://chrome.google.com/webstore/detail/strava-sauce/eigiefcapdcdmncdghkeahgfmnobigha

 souse1souse2

 

Przydatne raczej przy treningu z mocą. Wyznacza nam najlepsze interwały (5s, 15s, 1min….) pod kątem wygenerowanych watów i przy okazji zaznacza jak nimi wypadymy na tle innych.

 

Stravistix for Strava

https://chrome.google.com/webstore/detail/stravistix-for-strava/dhiaggccakkgdfcadnklkbljcgicpckn

Kolejny dodatek do Chrome’a, który rozwija ilość danych widocznych w Stravie, wykresy związane z mocą, z tętnem, strata do KOMa na liście segmentów, bezpośrednie linki do podglądu aktywności w innym serwisie, ukrywanie w feedzie informacji o challenge’ach i utworzonych trasach, a to wszystko modifikowalne w menu opcji o wyjątkowo ładnym interfejsie.

run1

run3

 

Strava Enhancement Suite

https://chrome.google.com/webstore/detail/strava-enhancement-suite/

Trzeci z serii wielki dodatków Chrome’a, który pozwala na podobne akcje co poprzednie. Możemy ukrywać dowolny rodzaj wpisów w feedzie (np. wyrzucić trenażery i challenge), do tego możliwości zmiany domyślnych ustawień i pare wykresów. Generalnie dużo mniej możliwości na prezentację danych jednak więcej modifikacji jeśli chodzi o wyświetlanie.

run9

 

Canyon Beyond Limits

http://www.canyonbeyondlimits.com/connect

Narzędzie prosto od Canyona, które pozwala podejrzeć jak wygląda Twój najcięższy trening/wyścig na tle 30 ostatnich aktywności. Wyniki prezentowane są graficznie za pomocą trójkątów, do tego trochę liczb. W zasadzie nie wiem po co to i do czego używać, ale wygląda bardzo ładnie. Nie jestem fajnem trójkątów i trochę nie do końca to ogarniam, ale z tego co widziałem na fejsie, ludzią się podoba i dzielą wyniki (a może robią to tylko dlatego, że dzieląc wynik bierze się udział w konkursie).

Capturecanyon

 

 

Strava Labs

http://labs.strava.com/

Laboratorium Stravy pewnie wszyscy znajdą. Dodawane są oficjalne projekty od developerów Stravy, bazujące na danych zawartych w ich bazach. Do najciekawszych należą:

The Roster, który wskazuje naszych najwierniejszych kompanów podczas aktywności, zlicza z iloma osobami ćwiczyliśmy i jak rozkłada się ilość aktywności samotnych/grupowych. W moim przypadku, równowaga jest naważniejsza:

 

roster

 

Clusterer, która zbiera informacje o największych, wspólnych wydarzeniach na zadanym obszarze, o wskazanej długości i type. W Warszawie, jesli chodzi o kolarstwo wyraźnie widać, że dominuje PB Wawer oraz trasa Rond:

 

cluster

 

Global Heatmap, czyli zbiór wszystkich aktywności na Stravie w jednym miejscu. Widać, gdzie najwięcej osób korzysta z tej aplikacji i które trasy są najczęsciej pokonywane:

 

heatmap

 

Flyby, czyli obowiązkowe narzędzie do analizy powyścigowej. Pozwala prześledzić jak toczyły się losy każdego z kolarzy, pokazując ich jako okręgi przemieszczające się po mapie.

 

flyby

 

Do tego mapy agregujące zdjęcia zrobione przez użytkowników, miejsca najczęstszych przystanków, mapki KOMów czy błędów nawigacji. 

 

VeloViewer, czyli płacę więc mam… albo nie mam.

http://veloviewer.com/

VeloViewer to podobno kombajn, więc trzeba za niego płacić – 10 funtów za rok. Czy ma to sens? Według mnie żadnego. Zupełnie żadnego. W wersji darmowej ogranicza się do 25 aktywności i 250 segmentów. Na dzień dobry dostajemy dashboard z naszymi rekordami, najlepszymi wynikami, wynikiem VeloViewera, który jest na ich podstawie wyliczany, jakieś gwiazdki za osiągnięcia i trochę informacji o naszych najlepszych segmentach oraz sprzęcie, którego używamy. W kolejnych zakładkach znajdują się tabelki ze wszystkim co możliwe oraz mapki prezentujące gdzie byliśmy i co robiliśmy. Z ciekawszych opcji dostajemy dostęp do Strava Challenges Trophy Cabinet, w którym znajdują się wszystkie nasze ukończone wyzwania na Stravie oraz te, które aktualnie trwają wraz z procentowym progresem. Do tego, możemy wygenerować całkiem ładny wykres przewyższenia segmentu i to w zasadzie tyle, nic czego nie byłoby w rozwiązaniach darmowych.

 

wykr

 

 

 

Digital EPO, czyli po co wstrzykiwać EPO do krwi, gdy można do .gpx’a?

http://www.digitalepo.com/

Jak nietrudno domyślić się po nazwie – aplikacja zabroniona. Pozwala zmodyfikować ślad aktywności o podaną wartość. Dostępne mamy opcje: increase speed, lower heartrate, increase climbing. Zmodyfikowany ślad na Stravie dość łatwo poznać o czym pisałem TUTAJ, więc nie polecam. Zaznaczam tylko, że jest taka możliwość i działa ona w bardzo prosty sposób.

Capturebbb

 

Sisu, czyli jeżdżę i rysuję

https://www.madewithsisu.com/

Pomysł jest prosty i raczej nieprzydatny, ale oryginalny. Aplikacja zbiera wszystkie nasze aktywności określonego rodzaju w zdefiniowanym przedziale czasowym i rysuje z nich grafikę gotową do druku lub podzielenia się na fejsie. Liczę na to, że projekt przyszłości się rozwinie i autor doda kolejne szablony, bo póki co mamy tylko dwa: wszystkie ślady zebrane w jednym miejscu lub wykres kołowy przedstawiający długość trwania kolejnych aktywności z estetycznym podsumowaniem na dole. Aktywności wczytywane są oczywiście automatycznie ze Stravy lub RunKeepera.

 

Capturex2

 

Strava Insights, czyli niepotrzebne mi ciekawostki

http://insights.strava.com/

Czy wiesz gdzie i w jaki dzień zostało zarejestrowanych najwięcej aktywności rowerowych?  Dzień Mamy, 10. maja 2015 roku w Amsterdamie był pod tym względem rekordowy: 21,824. Jest to też miasto, które króluje w rankingu “aktywności podczas lunchu” – 1 na 4 jazd odbywa się tam w godzinach 11-15. Trochę zupełnie nieprzydatnych nam statystyk dla dwunastu największych miast świata (nie ma niestety Warszawy) podane bardzo przyjemnej, klikalnej formie.

 

Capturegg

 

 

RacePredictions, czyli jak szybko bym biegał, gdyby mi się chciało?

http://racepredictions.com/

Strona, która na podstawie danych wyciągniętych ze Stravy (najszybsze aktywności biegowe i segmenty) opracowuje nam przewidywane czasy na danych dystansach zgodnie z formułą Petera Riegla. Zasadnio, wadę ma taką, że czasem działa, a czasem nie działa i mieli dane w kółko, więc poniżej printscreen innaj osoby, bo dla mnie nie poszło.

 

pred

 

 

Sranks, czyli kto jest największym kozakiem w mieście?

http://www.sranks.com/

Rankingi największego Macho w mieście – niestety, póki co nie ma żadnego polskiego. Ranking osób które mają nawiększą ilość “punktów segmentowych”. W zależności od uzyskanych wyników na segmentach w mieście, które z punktowane w różny sposób w zależności od ich trudności/długości tworzona jest lista chwały.

 

Capturevv